BEZDĚKOV A OKOLÍ : TETĚTICE

Tetětice

Počet obyvatel: 26

GPS: 49°24'20.864"N, 13°11'52.724"E

Tetětice se nachází v jihovýchodním svahu k sedlu mezi vrchy Velký a Malý Bítov v nadmořské výšce 562 metrů a z okraje vsi se otevírá nádherný výhled na Klatovsko, Bezděkovsko, Janovicko a na panorama majestátných hraničních hor.

Ves byla podle názvu založena nejspíše na přelomu 12. a 13. století při tzv. vnitřní kolonizaci země ale první písemné zmínky jsou až z první poloviny 14. století. V té době ji vlastnil Elbin z Bezděkova, následovali Petr z Rožmberka, bratři Albrecht a Engelhart ze Skočic, Dorota z Věckovic, klatovští měšťané a mnoho dalších šlechtických rodů.

Vesnice je postavena kolem malé návsi s rybníkem a její součástí je ranně barokní zámek.Tento objekt je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek státu spolu s parkem, usedlostí čp.22, špýchárkem u čp.15 a kaplí Sv. Isidora. Zámek, kaple i ostatní hospodářské stavby zámeckého komplexu jsou bohužel ve velice špatném stavu a k jejich záchraně nepomohlo ani vrácení dědicům posledních majitelů v restituci v roce 1990. Současný majitel ing. Josef Němec začal s promyšlenou rekonstrukcí, byly opraveny střechy hospodářských budov, zlepšena statika budovy zámku a položena nová střešní krytina. Pokud se podaří dokončit záměry majitele bude tetětický zámek a přilehlý park ozdobou krajiny.


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Bezděkov
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ